За НА ОБЦ


Национален Алианс Обединени Божии Църкви e вероизповедание принадлежащо към Евангелско-Петдесятното движение в България. През 1920 година, руски емигранти от Съединените Щати, връщайки се в Русия да проповядват Божието Слово, спират в град Бургас за известно време, където започват да проповядват кръщението със Святия Дух. Ревностни християни преживяват своята Петдесятница и започват да споделят с други хора в различни населени места, пълното Евангелие. Така  се заражда Петдесятното движение в България. През 1927 година вече съществуват около 50 евангелски общества в България. Същата година пет от тези общества се отделят и основават Съюза на Евангелските Петдесятни Църкви в България. Същите са официално регистрирани от Българската държава през 1928 година. Църквите останали извън този съюз, продължават своето съществуване и работа под различни наименование “Свободно Петдесятни Църкви”, “Северните братя”, “Крайните”, “Тинчевисти” и други.

Обществото преминава през различни трудности, гонения и проблеми, както преди комунизма, така и по времето на 45 годишния тоталитарен режим. През 80 - те години на ХХ век в обществото в цялата страна се възприема името Божия Църква. Усилената работа от страна на лидерите в Божия Църква за официално държавно признание и регистрация не дават резултати до настъпването на демократичните проблеми.

В продължение на години време, в Божия Църква се оформят две крила. Това оформяне на двете крила се дължи на принципните различия относно метода и системата за ръководството и управлението на църквите. През 1990 година това различие е задълбочено и довежда до създаването и регистрирането на две отделни вероизповедания – Българска Божия Църква и Обединена Божия Църква.

За времето от 1990 до 2000 година вероизповеданието Обединена Божия Църква нараства от 33 до над 300 местните църкви. Това налага необходимостта от актуализация на устава и осъществяване на структурни промени във вероизповеданието.

Обединена Божия Църква прераства в Национален Алианс Обединени Божии Църкви. В състава на алианса се извършва преструктуриране и се учредяват осем съборни структури. Всяка съборна структура има свой вътрешен правилник за взаимоотношение и работа в рамките на общия Устав на Алианса. Осъществена е юридическата автономност на всяка съборна структура и всяка местна църква. Ръководителите на съборните структури са членове на Националния Съвет на Алианса. Трима от членовете на Националния Съвет, съставляват Изпълнителния Съвет на Националния Алианс. Един от тях е пълномощник, а вторият и третия – заместници.

Към Националния Алианс има създадена Мисия за Християнско Образование и Просвета. Към тази мисията принадлежи и Богословски Факултета на Национален Алианс Обединени Божии Църкви, който е част от Висшия Евангелски Богословски Институт с официален държавен статут.

Към Алианса е учредена и Българска Мисионерска мрежа за разпространение на Евангелието, както на територията на България, така и извън нейните предели.